Wednesday, February 21

ओमिक्रोन : संक्रमणबाट छिट्टै निको हुन अपनाउनुहोस् ५ टिप्स

ओमिक्रोन भेरियन्टका कारण विश्वभर कोरोनाका संक्रमितको संख्या तीव्र गतिमा बढिरहेको छ । ओमिक्रोम भेरियन्ट निकै संक्रामक रहेको डब्लुएचओले पनि जनाएको छ । उसले संक्रमणको अर्को सुनामी आउन सक्ने भन्दै सचेत गराएको छ । 

यस्तो अवस्थामा कोरोनाबाट छिट्टै निको हुने उपायबारे हामी सबै सोच्नै पर्छ । साथै, भविष्यमा लामो समयसम्म रहिरहन सक्ने कोभिडको जोखिम कम गर्न यी ५ टिप्सहरू पालना गर्नु महत्त्वपूर्ण छ ।

शरीरलाई हाइड्रेटेड राख्नुहोस्

कोरोनाबाट छिट्टै निको हुन चाहनुहुन्छ भने पर्याप्त पानी पिउनुपर्छ । अस्ट्रेलियाका वैज्ञानिक रोबर्ट बोए भन्छन् कि हाइड्रेटेड रहँदा शरीरलाई कोरोनाबाट निको हुन मद्दत गर्छ । जसले गर्दा शरीरको काम ठीकसँग हुन्छ ।

आराम गर्नुहोस्

कुनै पनि रोगबाट मुक्त आवश्यक हुन्छ उचित आराम । कोरोनापछि शरीरलाई अधिकतम आराम दिन चिकित्सकले सुझाव दिएका छन् । त्यसैले यो सल्लाहलाई बेवास्ता नगर्नुहोस् । यस टिप्सलाई बेवास्ता गर्दा, भविष्यमा लामो समयसम्म कोरोना संक्रमितको भइरहनुपर्ने सम्भावना हुन सक्छ ।

पोषणमा ध्यान दिनुहोस्

रोगले ग्रस्त बनाएको समयमा हाम्रो शरीरमा धेरै महत्त्वपूर्ण पोषक तत्त्वको कमी हुन्छ । त्यसैले आफ्नो आहारमा बढीभन्दा बढी पौष्टिक तत्वहरू समावेश गर्न जरुरी छ । यस समयमा भुटेको, मसलादार खाना, जंक फूड, सफ्ट ड्रिंक्स र मदिराको सेवन गर्नु हुँदैन ।

नियमित व्यायाम गर्नुहोस्

शरीरलाई स्वस्थ राख्न दैनिक हल्का व्यायाम गर्न सकिन्छ । चाहनुहुन्छ भने योग पनि गर्न सक्नुहुन्छ । अनुलोम विलोम, कपाल भाती र साई (स्स) जस्ता प्राणायाम गर्नाले तपाईंको श्वासप्रश्वास प्रणालीलाई धेरै फाइदा हुन्छ ।

मानसिक स्वास्थ्यलाई नबिर्सनुहोस्

कोरोना महामारीले हाम्रो मानसिक स्वास्थ्यमा धेरै क्षति पुर्‍याएको छ । यो रोगसँग लड्दा कसैको शरीर मात्र कमजोर हुँदैन, मानसिक रूपमा पनि कमजोर हुन्छ । चिन्ता र तनावले हाम्रो रोगलाई अझ खराब बनाउन सक्छ । त्यसैले मानसिक स्वास्थ्यमा ध्यान दिनु जरुरी छ । रिकभरीको समयमा ध्यान वा नयाँ शौकहरू विकास गर्न सकिन्छ ।

Leave a Reply

Discover more from खबरगृह

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading