Friday, February 23

पेटमा कसरी जम्मा हुन्छ ग्यास

ग्यासका कारण भोक कम लाग्ने, छाती दुख्ने सास लिन समस्या हुने तथा पेट फुल्ने आदि समस्या आइलाग्छ। पेट फुल्ने आदि समस्या आइलाग्छ।

पेटमा राम्रा नराम्रा ब्याक्टेरियाको सन्तुलन बिग्रँदा ग्यास बन्छ। कहिलेकाहीँ कुनै रोगको साइडइफेक्टका रूपमा पनि ब्याक्टेरियाको सन्तुलन बिग्रन्छ। लसुन प्याज आदिले समेत ब्याक्टेरियाको सन्तुलन बिगार्छन्। उमेर बढ्दै जाँदा पाचन प्रणाली कमजोर हुँदै जान्छ। दूध र (दहीबाहेक) दूधबाट बनेका कुरा राम्रोसँग पच्न पाउँदैनन् र ग्यास बन्छ।

४५ वर्षमाथिका मानिसहरू दही मात्र खान उपयुक्त हुन्छ। अरू कुनै दुग्धपदार्थ खानुअघि धेरै पटक सोच्नु पर्छ। कब्जियतको समस्या हुँदा शरीरको विषाक्त पदार्थ राम्रोसँग बाहिर निस्कन पाउँदैन। त्यसले गर्दा पनि ग्यास बन्छ।

दिनभरमा १० गिलास पानी पिउनु पर्छ। फाइबर बढी भएको खानेकुरा खानु पर्छ। कतिपय एन्टिबायोटिकका कारण पनि पेटमा राम्रो ब्याक्टेरिया बन्न पाउँदैन जसले गर्दा खाएको कुरा पच्न समस्या हुन् ग्यास बन्छ।

एन्टिबायोटिक खाँदा पाचनमा समस्या सिर्जना भए चिकित्सकलाई भनेर ग्यास्ट्रोरेविस्टेन्ट औषधि लिन सकिन्छ। कहिलेकाहीँ छिटोछिटो खाना खाँदा राम्रोसँग पच्न पाउँदैन र ग्यासको समस्या आइलाग्छ। खाना खाँदा आरामले चपाए खानुपर्छ गफ गर्दै खानु हुँदैन। मैदाबाट बनेका कुरा जंक फुड अनि तारेका खानेकुरा खानु हुँदैन। सन्तुलित भोजनका साथ दिनको आधा घण्टा नियमित रूपमा व्यायाम गर्नुपछ।

Leave a Reply

Discover more from खबरगृह

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading